Paracetamol Calpol, Disprol, Hedex, Panadol
Analgezice Și-Durere-Medicatie

Paracetamol Calpol, Disprol, Hedex, Panadol

Paracetamolul ușurează durerea. De asemenea, reduce temperatura ridicată a corpului (febră).

Puteți lua o doză de paracetamol la fiecare 4-6 ore, dacă este necesar, dar nu luați mai mult de patru doze în orice perioadă de 24 de ore.

Nu luați cu nimic altceva care conține paracetamol. Discutați cu un medic imediat dacă luați prea mult paracetamol, chiar dacă vă simțiți bine.

Paracetamolul

Calpol, Disprol, Hedex, Panadol

  • Despre paracetamol
  • Înainte de a lua paracetamol
  • Cum să luați paracetamol
  • Profitați la maximum de tratamentul dvs.
  • Poate paracetamolul provoca probleme?
  • Cum să păstrați paracetamolul
  • Informații importante privind toate medicamentele

Despre paracetamol

Tipul medicamentuluiAnalgezic
Folosit pentruDurere și febră (temperatură ridicată) la adulți și copii
Numit siAcetaminofen (în SUA); Alvedon®; Calpol®; Disprol®; Hedex®; Mandanol®; Medinol®; Panadol®
Disponibil caTabletă, capsulă, tabletă solubilă, tabletă topită în gură, lichid oral, pliculețe lichide orale, supozitoare și injecții

Paracetamolul aparține unui grup de medicamente cunoscute sub numele de analgezice sau analgezice. Se utilizează pentru a ușura durerea ușoară până la moderată. Este, de asemenea, util pentru scăderea temperaturii ridicate (febră), cum ar fi în timpul imunizărilor la rece sau după copilărie.

Paracetamolul este un analgezic comun și este disponibil pentru a cumpăra de la mai multe puncte de vânzare cu amănuntul ca tablete / capsule și ca medicamente lichide. Multe marci de analgezice combinate "over-the-counter" conțin paracetamol, la fel ca multe remedii reci și gripa. Este important să verificați eticheta cu privire la orice preparat pe care îl cumpărați pentru a vă asigura că nu luați mai mult de un preparat care conține paracetamol.

Înainte de a lua paracetamol

Majoritatea oamenilor pot lua paracetamol fără nici o problemă, dar pentru a vă asigura că este tratamentul potrivit pentru dumneavoastră, discutați cu un medic sau farmacist înainte de a începe să luați-l dacă:

  • Sunteți gravidă sau alăptați. Acest lucru se datorează faptului că, în timp ce vă așteptați sau hrănuiți un copil, trebuie să luați medicamente numai la recomandarea unui medic.
  • Aveți o problemă gravă cu modul în care funcționează ficatul dvs. sau dacă beți în mod regulat cantități mari de alcool.
  • Luați medicamente prescrise de un medic.
  • Ați avut vreodată o reacție alergică la un medicament.

Cum să luați paracetamol

  • Înainte de a lua paracetamol, citiți prospectul informativ al producătorului din interiorul ambalajului. Prospectul producătorului vă va oferi mai multe informații despre paracetamol și o listă completă a efectelor secundare pe care le puteți întâmpina din luarea acestuia.
  • Luați paracetamol exact așa cum vi s-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul sau indicațiile indicate pe eticheta recipientului.
  • Dozele recomandate de paracetamol sunt:
    • Pentru adulți și copii cu vârsta de 16 ani și peste: 500 mg-1 g la fiecare 4-6 ore până la maximum 4 g pe zi.
    • Pentru copiii cu vârsta între 12 și 15 ani: 480-750 mg la fiecare 4-6 ore până la maximum patru doze pe zi.
    • Pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 10 și 11 ani: 480-500 mg la fiecare 4-6 ore până la maximum patru doze pe zi.
    • Pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 8 și 9 ani: 360-375 mg la fiecare 4-6 ore, până la maximum patru doze pe zi.
    • Pentru copiii cu vârsta de 6-7 ani: 240-250 mg la fiecare 4-6 ore până la maximum patru doze pe zi.
    • Pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 4-5 ani: 240 mg la fiecare 4-6 ore, până la maximum patru doze pe zi.
    • Pentru copiii cu vârsta de 2-3 ani: 180 mg la fiecare 4-6 ore, până la maximum patru doze pe zi.
    • Pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 6 luni și 1 an: 120 mg la fiecare 4-6 ore, până la maximum patru doze pe zi.
    • Pentru copiii cu vârsta de 3-5 luni: 60 mg la fiecare 4-6 ore, până la maximum patru doze pe zi.
    • Pentru copiii în vârstă de 2 luni după imunizare: 60 mg, repetat o dată după 4-6 ore, dacă este necesar.
  • Puteți lua o doză de paracetamol la fiecare 4-6 ore, dacă este necesar, de până la patru ori pe zi. Nu uitați să lăsați cel puțin patru ore între doze și nu luați mai mult de patru doze de paracetamol în orice perioadă de 24 de ore.
  • Puteți lua paracetamol înainte sau după masă.
  • Dacă administrați paracetamol copilului dumneavoastră, verificați întotdeauna eticheta cu atenție pentru a vă asigura că administrați doza corectă pentru vârsta copilului dumneavoastră.
  • Nu luați niciodată mai mult decât doza recomandată pe etichetă. Dacă luați prea mult paracetamol, vă puteți afecta ficatul. Dacă bănuiți că dumneavoastră sau altcineva s-ar fi putut lua o supradoză de paracetamol, mergeți la departamentul de accident și de urgență al spitalului dvs. local, chiar dacă vă simțiți bine. Luați recipientul cu tine, astfel încât medicul să știe ce a fost luat.
  • Dacă uitați să luați o doză, nu vă faceți griji. Dacă aveți nevoie de aceasta, luați o doză de îndată ce vă amintiți, dar nu luați două doze împreună pentru a compensa doza uitată.

Profitați la maximum de tratamentul dvs.

  • Dacă durerea dumneavoastră nu este ușurată prin administrarea de paracetamol, discutați cu farmacistul sau medicul dumneavoastră pentru mai multe sfaturi.
  • Este important să nu luați mai mult de un preparat care conține paracetamol la un moment dat. Paracetamolul este un ingredient într-o serie de preparate fără prescripție medicală, inclusiv multe produse reci și gripa. Paracetamolul poate fi, de asemenea, conținut în analgezice, pe care le-ați prescris deja de către medicul dumneavoastră. Înainte de a lua orice alte medicamente, verificați eticheta pentru a vedea dacă acestea conțin paracetamol.

Poate paracetamolul provoca probleme?

Paracetamolul produce rareori efecte secundare atunci când este luat așa cum este recomandat, dar dacă prezentați simptome pe care le credeți că le pot fi datorate, discutați-le cu farmacistul sau medicul dumneavoastră.

Cum să păstrați paracetamolul

  • Păstrați toate medicamentele la îndemâna și vederea copiilor.
  • A se păstra într-un loc răcoros, uscat, departe de căldură și lumină directă.

Informații importante privind toate medicamentele

Nu păstrați niciodată medicamente nedorite sau nedorite. Luați-le la farmacia locală, care vă va dispune de ele.

Dacă aveți o intervenție chirurgicală sau un tratament stomatologic, spuneți persoanei care efectuează tratamentul medicamentele pe care le luați.

Dacă aveți orice întrebări legate de acest medicament, adresați-vă farmacistului.

Ați găsit aceste informații utile? da Nu

Vă mulțumim, am trimis un e-mail de anchetă pentru a vă confirma preferințele.

Citirea și trimiterile suplimentare

  • PIL-ul producătorului, suspensia pentru sugari Calpol 120 mg / 5 ml; McNeil Products Ltd. Compendiul electronic pentru medicamente. În octombrie 2015.

  • PIL de producător, Paracetamol 500 mg comprimate; Accord Healthcare Ltd. Compendiul electronic pentru medicamente. Data din octombrie 2016.

  • British National Formular; Ediția a 2-a (septembrie 2016) Asociația Medicală Britanică și Societatea Royal Pharmaceutical din Marea Britanie, Londra

Lentile de contact Tipuri și îngrijire